Warto wiedzieć

Na co zwracamy uwagę przy kupnie pojazdu

Zakup używanego samochodu wydaje się dzisiaj sprawą prostą. Wybór pojazdów jest bardzo duży, można skorzystać z ogłoszeń prasowych albo wybrać się na giełdę lub do komisu. Wystarczy jednak odrobina rozwagi, aby uniknąć przykrych niespodzianek i rozczarowań.
Podajemy kilka rad , którymi należy się kierować kupując lub sprzedając samochód.
Czytaj dalej

Co to jest numer VIN

Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny . Na świecie i w Polsce (nr VIN nie wymaga się dla pojazdu samochodowego zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1.01.1995 ) podstawą do identyfikacji pojazdów samochodowych jest nr VIN (inaczej nr nadwozia, podwozia).

Zgodnie z systemem VIN numer identyfikacyjny pojazdu składa się zawsze z 17 znaków, stanowiących kombinację liter i cyfr . Kolejne pola oznaczają:

Czytaj dalej

Wzór oświadczenia sprawcy kolizji drogowej

Zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej? Nie wpadaj w panikę! Postaraj się ocenić szkody. Jeżeli jest to tzw. drobna stłuczka i nikt z osób będących w pojazdach nie ucierpiał, to nie musisz wzywać Policji. Ze sprawcą kolizji usuń pojazdy w bezpieczne miejsce i zaproponuj spisanie stosownego oświadczenia (wzór w dalszej części artykułu).

Czytaj dalej

Opona nowa czy używana?

Po pewnym czasie eksploatacji samochodu stajemy przed koniecznością wymiany opon na nowe lub sezonowe. Często jest to związane z dużym lub bardzo dużym wydatkiem. Zależy to od rozmiaru opony, jej parametrów i producenta, a koszt wymiany kompletu opon może kosztować nas od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Czytaj dalej

Kilka porad dla miłośników caravaningu

Zbliża się okres wakacyjny i oczywiście czas na wypoczynek. Co raz większym zainteresowaniem cieszy się u nas caravaning. Jest to zapewne forma bardzo miłego wypoczynku, jednak wymaga od jego miłośników pewnego przygotowania oraz wiedzy.

Są sprawy o których należy pamiętać, takie jak np. czy pojazd którym będziemy ciągnąć przyczepę jest do tego „uprawniony”?.
Czytaj dalej

Co to jest turbosprężarka

Turbosprężarka jest to urządzenie, które pozwala sprężać powietrze dostarczane do cylindrów w silniku spalinowym. W miarę zwiększania ilości powietrza w cylindrach można dostarczyć większą ilość paliwa a co jest z tym związane – uzyskać większą moc silnika. Wirnik sprężarki napędzają gorące spaliny, natomiast turbina spręża zimne powietrze.

Czytaj dalej

Wymagania dla samochodowych zbiorników paliwa „LPG”

Zbiornik paliwa LPG , który mamy zamontowany w samochodzie musi mieć aktualne badanie techniczne. Dokument ten wydawany jest przez producenta zbiornika na okres 10 lat. Okres dopuszczenia liczony jest od daty produkcji , która to jest umieszczona na tabliczce znamionowej zbiornika.

Czytaj dalej