O tym jak ważny dla silnika jest olej, nie trzeba nikogo przekonywać. To ukryty w jego zakamarkach ochrona, zabezpieczająca najwrażliwsze elementy silnika przed zatarciem. Właściwości fizyczne oleju silnikowego, pozwalają zmniejszać tarcie między metalowymi częściami silnika, a także skutecznie odprowadzają ciepło. Zatem olej ma dwie ważne rzeczy do spełnienia: zmniejsza tarcie i chłodzi silnik. Regularna wymiana oleju silnikowego i filtra oleju jest tym, o czym każdy kierowca powinien pamiętać. Nie zawsze trzeba w tym celu odwiedzać warsztat motoryzacyjny. Stosując się do wskazówek Hyundai Szczecin Serwis, możliwe jest samodzielne wymienienie oleju. Okazuje się to prostsze, niż można się spodziewać.

Co jest potrzebne, aby samodzielnie wymienić olej w samochodzie?

O odpowiedź poprosiliśmy Serwis Land Rover Szczecin, w którym każdego dnia mechanicy wymieniają olej w kilkunastu różnych pojazdach. Aby móc wymienić olej, należy zadbać o bezpieczeństwo. Samochód powinien zatem stać na równym i stabilnym podłożu, bez ryzyka stoczenia się. Olej spuszczamy z rozgrzanego, ale nie gorącego silnika. Dzięki temu płyn ma bardziej rozwodnioną postać, a jego całkowite spłynięcie jest znacznie łatwiejsze. Oczywiście nie można zlewać oleju na grunt. Należy w całości złapać go do przygotowanego wcześniej pojemnika, a następnie oddać do punktu utylizacji. Kia Serwis Szczecin podpowiada, że do odkręcenia korka spustowego w misce olejowej, dobrze się zaopatrzyć w specjalne klucze i nasadki. W zależności od modelu samochodu, korek może mieć wejście na klucz sześciokątny lub gwiazdkowy.

BMW Serwis szczecin przedstawia procedurę wymiany oleju we własnym zakresie

Pierwszym krokiem jest przygotowanie i zabezpieczenie samochodu przed stoczeniem. Następnie unosimy jego przód na podnośniku typu żaba. Otrzymujemy w ten sposób wygodny dostęp do dna miski olejowej, z której wykręcamy korek. Olej w całości spuszczamy np. do plastikowego opakowania po starym oleju. Aby olej w całości spłynął z miski, samochód należy następnie opuścić na podnośniku. Możemy również zabrać się za wymianę filtra oleju. Serwis Toyota Szczecin podpowiada nam, że istnieją dwa rodzaje filtrów oleju, stosowane we współczesnych samochodach. Pierwszy z nich to filtr w metalowej obudowie, a drugi to wkład filtra, który umieszczany jest w plastikowej osłonie. Należy się zaopatrzyć we właściwy model filtra, posługując się np. nr VIN samochodu. Po tym numerze sprzedawca może nam dobrać właściwy rodzaj filtra.

Nowy olej uzupełniamy dopiero po wkręceniu na miejscu czystego filtra i wkręceniu korka spustu oleju do dna miski olejowej. Jeep Szczecin serwis zwraca się z jeszcze jedną cenną uwagę. Korek jest zazwyczaj namagnesowany, dzięki czemu wyłapuje ewentualne opiłki metalu, pojawiające się w oleju. Należy go oczyścić, jeśli jest to konieczne wymienić uszczelkę i dopiero wówczas wkręcić go do miski olejowej. Poziom oleju powinien zawierać się pośrodku skali umieszczonej na bagnecie. Dla bezpieczeństwa, należy dolewać olej w niewielkich ilościach i monitorować jego poziom na bagnecie. Kiedy będzie on prawidłowy, należy uruchomić silnik i pozwolić mu pracować przez kilka minut. Dzięki temu olej zostanie rozprowadzony po całym silniku. Wówczas należy wykonać dolewkę, aby olej ponownie mieścił się w połowie miarki bagnetu.

Call Now ButtonZADZWOŃ