Użytkownik każdego samochodu, na pewno spotkał się z terminem „mały przegląd okresowy”. Co to takiego i jakie czynności wchodzą w jego skład? Odpowiedzi na to pytanie udziela renomowany serwis Dodge Szczecin, specjalizujący się w naprawach bieżących i remontach generalnych wszystkich modeli samochodów marki Dodge.

Regularna wymiana płynów eksploatacyjnych jest bardzo ważna

Jak podkreśla w swojej wypowiedzi serwis Chrysler Szczecin, dla każdego samochodu bardzo ważne jest regularne wymienianie olejów i pozostałych płynów eksploatacyjnych. To one odpowiadają za prawidłowe smarowanie elementów silnika, zmniejszając tarcie, a także skutecznie odprowadzając nadmiar ciepła w sposób kontrolowany. Jakie rodzaje płynów eksploatacyjnych należy przede wszystkim wymieniać przy małym przeglądzie?

Olej silnikowy – niewątpliwie jest to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym samochodzie. Nie tylko osobowym, ale również użytkowym i ciężarowym. Olej to specjalny płyn na bazie składników mineralnych i syntetycznych, odpowiadający za zmniejszenie tarcia pomiędzy ruchomymi elementami silnika, np. tłokami i cylindrami. Niewystarczająca ilość oleju silnikowego prowadzi nieuchronnie do zatarcia elementów silnika, czego konsekwencją jest trwałe uszkodzenie jednostki napędowej. Jej remont jest bardzo kosztowny i czasochłonny. W wielu przypadkach bardziej ekonomiczne może się okazać wymienienie starego silnika na inny, używany. Land Rover serwis Szczecin podkreśla, że nieprzestrzeganie interwałów wymiany oleju silnikowego, jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców i właścicieli samochodów.

Płyn chłodzący – następnym płynem eksploatacyjnym, który również podlega regularnej wymianie jest płyn chłodzący. To specjalna ciecz na bazie glikolu, której zadaniem jest pochłanianie ciepła i oddawanie go do otoczenia. Brak płynu chłodzącego w układzie chłodzenia prowadzić będzie do przegrzania się silnika. Do tego samego może prowadzić jeżdżenie ze starym płynem w układzie chłodzenia, który traci właściwości akumulacji ciepła. Hyundai serwis Szczecin zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz. W naszych warunkach klimatycznych, bardzo ważne jest stosowanie płynów chłodzących odpornych na zamarzanie. W krajach śródziemnomorskich, samochody często mają w układzie chłodzenia wodę demineralizowaną. W Polsce taki płyn uległby zamarznięciu już podczas pierwszej zimy. To również miałoby fatalne skutki dla silnika, prowadząc do jego trwałego uszkodzenia i rozszczelnienia.

Na koniec moto porada od Serwis Audi w Szczecinie

Płyny to jedno, ale innym ważnym elementem małego przeglądu okresowego jest wymiana filtrów. Interwał ich wymiany jest taki sam jak dla wymiany płynów eksploatacyjnych. Zadaniem filtrów jest oczywiście filtracja i wyłapywanie ewentualnych zanieczyszczeń, mogących znajdować się w oleju silnikowym lub płynie chłodzącym. Serwis Jeep Szczecin podkreśla, że koszt kupna filtrów stanowi ułamek ewentualnych kosztów naprawy i pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć tej prostej, ale bardzo istotnej czynności serwisowej.

Call Now ButtonZADZWOŃ