Zakup używanego samochodu wydaje się dzisiaj sprawą prostą. Wybór pojazdów jest bardzo duży, można skorzystać z ogłoszeń prasowych albo wybrać się na giełdę lub do komisu. Wystarczy jednak odrobina rozwagi, aby uniknąć przykrych niespodzianek i rozczarowań.
Podajemy kilka rad , którymi należy się kierować kupując lub sprzedając samochód.

Na co zwracamy uwagę przy kupnie pojazdu:

1. Nie spiesz się. Zapoznaj się dokładnie z cenami interesujących Cię samochodów, łatwiej odróżnić wtedy okazję od oszustwa.

2. Najlepiej kupować auto po sprawdzeniu, że pod adresem zapisanym w dowodzie rejestracyjnym mieszka rzeczywisty jego właściciel.

3. Od sprzedającego żądaj dwóch dokumentów tożsamości.

4. Większość dealerów znanych marek samochodów , autoryzowanych serwisów lub komisów chętnie sprawdzi używane auto. Poproś ich o pomoc.

5. Gdy znajdziesz interesujący Cię samochód, sprzedawca powinien umożliwić Ci jazdę próbną.

6. Obejrzyj dokładnie pojazd. Niepokój powinny wzbudzić ślady świeżego lakierowania w trudno dostępnych miejscach, np. przy mocowaniu foteli, pod dywanikami. Być może pojazd jest po wypadku.

7. Zwracaj uwagę na z pozoru mało istotne szczegóły, np. nowe nakładki na pedałach. Może to być próba ukrycia prawdziwego przebiegu samochodu.

8. Nigdy nie kupuj samochodu sam, dobrze jeżeli towarzyszy Ci mechanik lub osoba która z dystansem spojrzy na upatrzony przez Ciebie samochód..

9. Jeszcze raz przemyśl zakup, nawet gdy wszystko jest w porządku . Uczciwy sprzedawca nie będzie nalegał na szybki zakup mówiąc, że np. ma już innych chętnych.

10. Zwróć uwagę na miejsca, w których najczęściej pojawia się rdza: pokrywa silnika, podszybie, klapa bagażnika, nadkola, klamki, progi drzwi.

11. Bardzo dokładnie obejrzyj pola numerowe na karoserii pojazdu, zwracając uwagę m.in. na to, czy wszystkie cyfry maja identyczny krój i głębokość , oraz czy w okolicy pola numerowego nie ma śladów spawania i świeżego lakierowania, co oznacza, że fragment karoserii pochodzi z innego auta

Nasze wskazówki dotyczące sprzedaży pojazdu:

1. Kupujący to podejrzliwi ludzie. Musisz udowodnić, że rzeczywiście jesteś właścicielem pojazdu. Im więcej dokumentów potwierdzających tożsamość twoją i samochodu, tym lepiej – czyli łatwiej będzie znaleźć kupca.

2. Powinieneś posiadać dowód nabycia auta: rachunek z zagranicy (gdy tam kupowałeś samochód), fakturę, dokumenty odprawy celnej.

3. Auto musi mieć ważną polisę OC. Dobrze też mieć wcześniejsze dowody wpłaty tej polisy.

4. Będziesz dobrym sprzedawcą jeżeli przedstawisz potencjalnemu klientowi książkę pojazdu, książkę gwarancyjną lub książkę napraw.

5. Rachunki z warsztatów po ewentualnych naprawach również uwierzytelniają Cię w oczach sprzedającego.

6. Zastanów się, jak ma wyglądać Twoje auto. „Picować czy nie”. Klient podejrzliwy będzie wietrzył podstęp widząc wypraną tapicerkę i dywaniki, wypolerowane nadwozie i szyby, zakonserwowane plastiki. Być może bardziej wzbudzisz zaufanie pokazując auto tak jak wygląda na co dzień. Jednak decyzja należy do Ciebie.

7. Przed sprzedażą zrób przegląd. Nie zaskoczy Cię wtedy najbardziej pedantyczny diagnosta, jeżeli kupujący zażyczy sobie udania się samochodem do Stacji Kontroli Pojazdów lub warsztatu.

8. Nie zostawiaj widocznych, nawet drobnych usterek mówiąc ,że możesz opuścić cenę. Takie postępowanie zniechęca większość klientów.

9. Kupujący na ogół chce abyś obniżył cenę. Podaj cenę trochę wyższą od tej , którą chciałbyś otrzymać, ale nie przesadzaj. Klient może sprawdzić ile kosztuje taki samochód na rynku. Kwota powinna wynosić około 5 {4436d10b9b296700dd035510417dea218b531526b4de5ccfb4eb6f228cf0afd4} wartości samochodu. Większa obniżka może wzbudzić podejrzenia co do sprawności auta.

10. Nie bój się spisać z klientem umowy przedwstępnej, jeżeli z Twojej strony wszystko jest w porządku, jedynym mankamentem będzie wydłużenie czasu sprzedaży.

11. Bądź miły, rzeczowy i uprzejmy, ale nie do przesady. Wzbudzisz zaufanie potencjalnego klienta. On być może denerwuje się bardziej niż Ty. Kupno auta (może pierwszego w życiu) to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć.

Call Now ButtonZADZWOŃ