Jednym z układów samochodu, odpowiadającym za bezpieczeństwo jazdy są hamulce. Służą one do kontrolowanego wytracania prędkości przed przeszkodami, a także w celu bezpiecznego wykonywania manewrów w ruchu drogowym. Niesprawne hamulce są częstą przyczyną wielu zdarzeń drogowych, często ze skutkiem śmiertelnym. Powodem występowania niesprawności w układzie hamulcowym, jest najczęściej niefrasobliwość użytkowników i bagatelizowanie pierwszych sygnałów, mogących zwiastować że dzieje się coś złego. Chevrolet Serwis Szczecin przy współpracy z partnerskimi warsztatami przygotował garść cennych porad.

Niesprawne hamulce? Serwis Nissan Szczecin podpowiada

Pierwszym i najbardziej wyraźnym sygnałem mówiącym że coś złego dzieje się z hamulcami, jest ich zmniejszona skuteczność działania. Jeśli bez wyraźnego powodu droga hamowania znacząco się wydłuża, może to świadczyć o konieczności wymiany klocków hamulcowych na nowe. Innym sygnałem jest wyczuwalne na pedale hamulca „bicie”, pojawiające się w trakcie hamowania. To z kolei świadczy o usterce mechanicznej tarczy. Może to być efektem nadmiernego ich przegrzania, a następnie wjechania do głębokiej kałuży wypełnionej wodą. Prowadzi to w efekcie do wykrzywienia tarcz. Tu jedyną radą jest ich wymiana na nowe.

Citroen Serwis szczecin informuje, jak wybierać klocki hamulcowe

Częstotliwość wymiany klocków hamulcowych w dużej mierze zależy od dwóch rzeczy. Pierwsza z nich to styl jazdy, a druga jakość użytych klocków i tarcz. Dynamiczna, sportowa jazda wymagająca gwałtownego hamowania, prowadzi do szybkiego zużycia klocków. Wówczas ich wymiana na nowe może być konieczna nawet po 10 000 km. Również stosowanie miękkich klocków hamulcowych może przyspieszać ich zużycie, przy czym Serwis Opel Szczecin podkreśla, że takie klocki hamują mocniej niż trwalsze klocki twarde. Lepiej nadają się wówczas do jazdy sportowej, ale należy się liczyć z wyższymi kosztami eksploatacji. Twarde klocki hamulcowe wystarczają na dłużej, ale skuteczność ich hamowania może być delikatnie mniejsza. Znakomicie nadają się do jazdy miejskiej, spokojnej i rozważnej.

Na koniec parę słów od Daihatsu Serwis Polska na temat tarcz hamulcowych

Klocki hamulcowe do prawidłowej pracy potrzebują jeszcze tarcz. Popularna opinia mówi o tym, że trwałość tarcz to dwie wymiany klocków. Prawda jest jednak taka, że przy każdej wymianie klocków, należy ocenić stan tarcz i w razie potrzeby, wymienić je na nowe. Pamiętajmy również o tym, że widoczny na krawędzi rant, nie zawsze dyskwalifikuje tarcze do wymiany. Jeśli jest niewielki, można go mechanicznie usunąć i w dalszym ciągu użytkować te same tarcze. Uzupełnieniem tej wypowiedzi jest informacja od Serwis Daewoo Szczecin. Przypomina on, że po wymianie klocków hamulcowych na nowe, należy przez około 500 km jazdy obserwować ich pracę. Mniej więcej tyle potrzebują nowe klocki, aby „ułożyć” się do kształtu tarcz i uzyskać pełną skuteczność działania.

Call Now ButtonZADZWOŃ